Всяка година в края на май – Рилските езера се изпълват с полета от минзухари, и ние Ви каним да станете свидетели на тази красота. Заедно ще се постараем да напълним картите памет с незабравими спомени. Акцентите ни ще бъдат фокусирани върху заснемането на полетата с минзухари, залезът и изгревът, магията на синият час и нощната фотография (звезди и млечен път).
Програма
СЪБОТА (2-ри юни)
До 12 часа се събираме на паркинга при лифта. Качваме се с лифта и 1 час ходим до xижа Седемте езера. Настаняване и кратка почивка. Следва лекция по пейзажна фотография.
Теоретично занятие:
– Как се снимат изгреви и залези. Магията на синият час. Силната страна на светлината, и умението да я виждаме и използваме в кадрите си.
– Ролята на композицията и значението на предния план в пейзажната фотография когато използваме широкоъгълен обектив.
– Стакинг фокус и панорамно снимане.
– Нощна фотография – кога, къде и как. Техники и настройки.
След лекцията започваме практически занимания край Рилските езера :
– Снимаме минзухари като част от пейзажния кадър.
– Снимане на залез. Синият час.
– Нощна фотография.Снимане на звезди и млечен път.
НЕДЕЛЯ (3-ти юни)
– Снимаме по време на синият час и след това изгрева.
– Снимане на минзухари след изгрев при мека светлина.
Избрано от миналите събития
По време на мастер класа
- лекция пейзажна фотография
- практически занятия: снимане на изгрев, залез, по време на синия час и през нощта – звезди и млечен път
персонални съвети към всеки участник по време на снимане относно настройки, композиция и др.
не включва
- транспорт (пътува се със собствен транспорт, за да има максимална гъвкавост в оползотворяване на свободното време, без да е нужно да се съобразявате с другите участници. Във формата за записване може да посочите града на тръгване, както и дали тръгвате със собствен автомобил или търсите превоз – по този начин ще се комбинираме при пътуването за оптимизирането на разходите)
Храна, билет за лифт (18лв) и нощувка (около 11 лв)
Какво да носим
- Техника:
– Фотоапарат
– Широкоъгълен обектив
– Статив
– Дистанционен спусък
– ND филтър
– Челник + батерии - Екипировка:
– Зимна шапка и ръкавици.
– Слънчеви очила.
– Яке: Добре е да е ветроустойчиво и водоустойчиво. Трябва да има качулка, която да ви пази от вятър и дъжд, да има пристягащи елементи на ръкавите, ханша и около врата, и да ви е удобно. Под него трябва да може спокойно да сложите по-дебела блуза или полар.
– Полар: Нека е бързосъхнещ, с висока парапропускливост и да задържа топлината. Трябва да може под него да сложите тениска или термобельо и да ви е удобно.
– Бельо и чорапи: Комплект термобельо, което да съхне бързо, да не задържа влага и да топли. Чорапите е препоръчително да са вълнени или дебели туристически.
– Тениски: Според броя дни. Отново не трябва да задържат влага. Памучните тениски не са добър избор, защото много се мокрят.
– Туристически панталон: Нека е дълъг, и да е от издържлива материя. Желателно да е ветроустойчив и водоустойчив.
– Втори чифт обувки: Хубаво е да имате втори чифт обувки в случай, че първите се намокрят. Който си има надежни обувки с мембрана – може и с един чифт да изкара.
– Туристически обувки: Трябва да са ви удобни, да не пропускат вода, да не ви спарват, да ви обхващат глезена, да имат здрава подметка, с която да стъпвате сигурно и да не се хлъзгате.
– Гети: Препоръчителни – но не са задължителни. Ако минаваме през сняг е добре да ги сложим за да не се намокрят краката. Но аз имам чуството, че снегът по пътеките ще се е стопил и ще ходим смело и без гети 🙂
– Найлонови торбички: В тях може да си опаковате боклуците, мръсните. Може да ги приспособите като дъждобран или да ги ползвате като изолация за мокри обувки и дрехи.
– Дъждобран.
– Щеки: Телескопични, леки и удобни. С тях може да тествате терена или да ги използвате за упора. Аз ги използвам и като преминавам през реките и стъпвам по каманите – за баланс.
– И естествено една хубава туристическа раница. - Храна:
– Сушени плодове – фурми, стафиди; ядки; шоколад, сухари, кашкавал, луканка.
– Леки и високоенергийни храни. Имайте едно спасително пакетче калории в джоба си за всеки случай.
– Достатъчно количество вода: В случая наоколо ще има много вода – откъдето ще може да си напълним. Така че една пластмасова бутилка (не повече от литър – зависи от това- кой-колко пие) ще е достатъчна.